HPV İlişkili Kanserler

HPV enfekte ettiği hücrelerde kalıcı enfeksiyona neden olursa hücrelerinizde değişiklikler meydana gelir ve bu hücreleri uzun yıllar sonra kanser hücrelerine dönüştürebilir.

Sizin cinsel pratiğiniz, vücudunuzun hangi bölgesinin HPV enfeksiyonuna maruz kalacağını belirler. HPV; vajinal, anal ve oral seks ile geçebilir. Dolayısı ile; ağız ve üst solunum yolu, rahim ağzı, vulva, vajina, anal bölgedeki hücrelerinizi enfekte edip zaman içinde bu hücrelerde kansere dönüşüme neden olabilir.

Kadınlarda özellikle HPV ilişkili kanserlerde rahim ağzı kanseri önlenebilir bir kanser türüdür. Yüksek onkojenik riskli HPV’lerde enfeksiyon, kanserin ileri dönemlerine ulaşılana kadar hiçbir bulgu vermeyebilir. Bu nedenle kaliteli tarama ve rutin jinekolojik muayenenin önemli olduğu başka bir kanser türü insanda yoktur.

200’e yakın HPV türü mevcuttur. Genelde cinsel aktivite ile geçiş olur. Cinsel partner sayısı artıkça risk artar; ama HPV taşıyıcı tek bir partner de geçiş için yeterlidir. Kondom kısmi bir koruma sağlayabilir. HPV ile enfekte olmuş 10 kişiden 9’unda enfeksiyon 2 yıl içinde kendiliğinden temizlenir. Birçok kişi enfekte olduğunun ve temizlendiğinin  farkında olmayacaktır. Özellikle herhangi bir sebeple bağışıklık sistemi yeterli olmayan kişilerde HPV temizlenmesi olmayacaktır. Bu kişilerin daha dikkatli olmaları gerekir. Bu noktada HPV aşılarının önemini vurgulamak gerekir.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE