Human Papilloma Virüsü Nedir?

Human Papilloma Virüs (HPV) bulaşıcı, yaygın ve belirti göstermeyen, 100′den fazla tipi olan bir virüstür. Örneğin ellerde ve ayaklarda görülen yaygın siğiller bunlardandır ve göreceli olarak zararsızdır.

Yaklaşık 30 Human Papilloma Virüs (HPV) türü genital bölgeye etki eder. Bazı türleri rahim ağzı kanserine veya serviks (rahim ağzı) duvarında normal olmayan hücrelerin oluşmasına sebep olabilir. Bunların kansere dönüşme riski vardır. Diğer tipler genital bölgede siğillere ve rahim ağzında iyi huylu yani, anormal fakat kansere yol açmayan değişikliklere yol açabilir.

Human Papilloma Virüs (HPV) cinsel yoldan bulaşan bir hastalıktır. Bu virüsü taşıyan bir kişiyle yalnızca genital temas ile bu virüs kapılabilir. Prezervatif bu hastalığa karşı tam olarak bir koruma sağlayamaz. Çünkü prezervatifin kaplamadığı genital bölgelerden de bulaşabilir.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

 

İstanbul’da HPV virüsü, genital siğil, İstanbul rahim ağzı kanseri tedavisi için; PAP SMEAR Testi ve İstanbul’da Kolposkopik muayene için Prof. Dr. Ateş KARATEKE ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize ulaşın!