Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi kadınların dış genital bölgeleri, vajen ve serviksi (rahim ağzı) daha yakından incelemek için kullanılan özel bir mikroskoptur. Özellikle rahim ağzı kanseri taraması için yapılan smear (pap) testi sonucu anormal ise rahim ağzının özel boyalarla boyanarak kolposkopik olarak incelenmesi, normal boyanma göstermeyen yerlerden biyopsi ( inceleme amacıyla küçük doku parçaları alınması) yapılması gerekmektedir.

Kolposkopi Öncesi Hastanın Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Kolposkopi;

• Adet dönemlerinde kolposkopi yapılmamalıdır.
• Son cinsel ilişkinin üzerinden 48 saat geçmiş olmalıdır.
• Son 48 saat içinde tampon kullanılmamış olmalıdır.
• Son 48 saat içinde vajinal ilaç tedavisi kullanılmamış olmalıdır.
• İşleme öncesi ağızdan ağrı kesici (apranaks, kataflam, majezik v.s gibi) alınması iyi olabilir.

Kolposkopi Ne Kadar Sürer? Ağrılı Mıdır?

Kolposkopi ofis şartlarında yapılan, 10-20 dakika süren bir işlemdir. Şüpheli alanlardan bir veya daha fazla sayıda biyopsi alınır. Biyopsi rahim ağzından alınıyor ise ağrı olmasa da hafif rahatsızlık hissi olabilir. Vajen ve vulvadan alınan biyopsiler ağrılı olabilir o yüzden lokal anestezik ilaçlar ile biyopsi alınacak bölge uyuşturulmaktadır.

İşlem öncesi ankisiyete olması normaldir. İşlem hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız stresinizi azaltabilir. Endişelerinizi ve bütün sorularınızı hekiminizle paylaşınız. İşlem anestezi yada sedasyon altında yapılmayacağından doktorunuz izin verirse işlem sırasında kulaklık ile müzik, radyo dinlemek sizi rahatlatabilir.Birçok hasta işlem öncesi endişeleniyor olsa da muayene olduktan sonra hastalar kolposkopik incelemenin rahatsızlık verici olmadığını dile getirmektedirler. Kolposkopik inceleme sırasında biyopsi alınmamışsa işlem sonrası günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Biyopsi vajen yada vulvadan alınmış ise bir-iki gün hafif ağrı olabilir. Rahim ağzından alınan biyopsiler sonrası birkaç gün hafif açık kırmızı kanama, koyu siyah akıntı olabilir ağrı beklenmez. İşlem sonrası bir hafta vajinal duş ve cinsel ilişki yapılmamalıdır. Günlük ped kullanılabilir ama tampon kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi güçlü bir ışık kaynağı ile aydınlatma ve mercekleri ie 200 kata kadar büyütme sağlayarak alt genital sistemin detaylı görüntülenmesini sağlayan bir çeşit mikroskoptur. Kolposkop yeşil ışığı filtreleme özelliği sayesinde damarsal yapıların görülebilirliğini arttırır. Kolposkopun çok değişik şekillerde dizayn edilmiş türleri olmakla birlikte hepsi muayene masasından bağımsızdır. Kolposkopi yapan doktor kolposkopi istediği noktaya odaklamak için serbestçe hareket ettirebilir. Görüntülelnmek istenen noktanın 20-24 cm uzağından kolposkop ile lezyonlar rahatlıkla net olarak izlenebilir. Görüntülenen lezyonların video ve fotoğraf kayıtlarının yapılabilmesi takip açısından önemli olduğu gibi hastanın inceleleme esnasında detaylı bilgilendirilmesi açısından da faydalıdır.

Kolposkopi Yaparken Kullanılan Aletler

Kolposkopik inceleme sırasında çok az alete ihtiyaç duyulur. Kolposkopa ek olarak vajina ve endoservikal spekulum, forseps,pamuklu cubuklar, asetik asit – lügol gibi özel sollusyonlar ve gerekirse biyopsi almak için biyopsi aletleri.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

İstanbul’da HPV virüsü, genital siğil, İstanbul rahim ağzı kanseri tedavisi için; PAP SMEAR Testi ve İstanbul’da Kolposkopik muayene için Prof. Dr. Ateş KARATEKE ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize ulaşın!