Kolposkopik Muayene

Kolposkopik inceleme sırasında rutin jinekolojik muayene yapılan muayene masaları kullanılır. İşlem için sedasyon yada genel anesteziye gerek yoktur. İnceleme sırasında biyopsi alınacaksa lokal anestezik ilaçlar kullanılabilir.

Kolposkop ile önce vulva ve perianal bölge incelenir. Daha sonra spekulum yardımıyla vajen ve serviks(rahim ağzı) incelenir. İnceleme sırasında smear(pap) testi için örnek alınabilir. Eğer gerekliyse özel fırçalar yardımı ile HPV testi için materyal de alınabilir. Nadiren de olsa özellikle obez, vajinal stenozu – darlığı olan, peviste buyuk kitlesi olan hastalarda serviks tam olarak görüntülenemeyebillir. Asetik asit ve iodin testi (Schiller test) kolposkopik incelemenin bir parçasıdır.

Kolposkopik inceleme sonrasında buğuların değerlendirilmesi, biyopsi alınıp alınmayacağı, alınacaksa hangi lezyonlardan alınacağına karar verilmelidir. Kolposkopik muayenenin en önemli aşamasıdır. Kolposkopi yapan doktorun kadın genital sisteminin normal ve anormal kolposkopik görüntüsünü ayırt edebilmesi, biyopsi gerekip gerekmediğine karar verebilmesi gerekmektedir.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

 

İstanbul’da HPV virüsü, genital siğil, İstanbul rahim ağzı kanseri tedavisi için; PAP SMEAR Testi ve İstanbul’da Kolposkopik muayene için Prof. Dr. Ateş KARATEKE ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize ulaşın!