Rahim Ağzı Kanseri

Kadınlarda en çok görülen kanserlerden birisi olan rahim ağzı kanseri, dünyada 2 dakikada 1 kadının ölmesine sebep olmaktadır. Bu hastalığın bu kadar fazla ölüme sebep olması, hastalığın ne kadar önemli bir hastalık olduğunun  belirtisidir.

Rahim ağzı kanserlerinin hemen hepsi HPV tipi rahatsızlıklardan meydana gelmektedir. HPV tipi rahatsızlıklar içerisinde en zararsız olanları ellerde ve ayaklarda görülen siğillere sebep olanlarıdır. Ancak bazı HPV türü virüsler, genital bölgeyi etkileyerek rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için mümkün olduğunca bilgili olmalı ve temizliğe dikkat edilmelidir. İç kıyafetlerini sağlıklı seçmeli ve sterilizasyona özen göstermelidirler.

Rahim ağzı kanseri, özellikle az gelişmiş ülkelerde kadınların ölümüne sebep olan kanser türlerinden birisidir. Ülkemizde de bu hastalık, en çok görülen kanser türlerinden birisi olması sebebiyle bayanlarımız her geçen gün bilinçlenmekte ve kendilerine büyük bir titizlikle koruyarak dikkat etmektedirler.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

 

İstanbul’da HPV virüsü, genital siğil, İstanbul rahim ağzı kanseri tedavisi için; PAP SMEAR Testi ve İstanbul’da Kolposkopik muayene için Prof. Dr. Ateş KARATEKE ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize ulaşın!