Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri

Kanserlerde gözle görülen belirtilerin ortaya çıkması, basit hastalıklarda olduğu gibi tedavisinin kolaylaştığı anlamına gelmemektedir. Kanser rahatsızlıklarında ise gözle görülür belirtiler ortaya çıktıktan sonra kanserli hücrelerin gelişmiş olduğu ve tedavi için erken zamanın sağlanamadığı gözlemlenmektedir. Bundan dolayı, kadınların izlem tarih aralıkları içerisinde aile hekimliği birimlerine müracaat etmeleri ve kontrollerini yaptırmaları, bu sayede gözle görülen belirtiler ortaya çıkmadan kanser tanısının konulması gerekmektedir.

Kadınlarda belirli dönemlerde, kanamalar olması normal görülen olaylardır. Ancak adet kanaması haricinde görülen kanamaların çoğunluğu bir rahatsızlığın işareti olarak kabul edilmekte ve kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Rahim ağzı kanserinin en belirgin habercisi de özellikle cinsel ilişki sonrasında görülen kanamalardır. Bu gibi durumlarda hemen bir uzmana başvurmakta fayda görülmektedir. Meydana gelebilecek akıntının kan gibi olması ancak yoğunluk bakımından farklı olması, hemen bir uzmana başvurulması gerektiğinin önemli bir işaretidir.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

 

İstanbul’da HPV virüsü, genital siğil, İstanbul rahim ağzı kanseri tedavisi için; PAP SMEAR Testi ve İstanbul’da Kolposkopik muayene için Prof. Dr. Ateş KARATEKE ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize ulaşın!