Rahim Ağzı Kanserinin Oluşmadan Teşhisi Mümkün

Hastalığın çok erken dönemlerinde çoğunlukla herhangi bir belirtiye rastlanmaz.

Rahim ağzı kanseri, servikal smear testi ve rahim ağzının kolposkop adı verilen büyüteç gibi ışıklı bir aletle incelenmesi aracılığıyla, rahim ağzı kanserine çok erken dönemlerde dahi teşhis edilme şansı verir. Biraz daha ilerlemiş, fakat hastalığın ilerlemesine göre gene de erken denilebilecek dönemlerde ise cinsel ilişki ardından lekelenme ya da kanama, kötü kokulu et suyu renginde akıntı oluşması, rahim ağzı kanserinin belirtilerindendir. Ancak rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için kadınlar her yıl bir kere smear testi yaptırmalıdır.

Smear testi, rahim ağzı kanserini en fazla karşılaşılan genital kanser sıralamasında birinci iken, kanser öncesi hücrelerin fark edilebilmesi ya da kanser teşhisinin erken tanısının konulabilme seçeneği ile üçüncü sıklıkta görülebilen bir hastalık yapmıştır.

Rahim ağzı kanserinin erken evrelerinde; normal olmayan lekelenme şeklinde vajinal kanamalar, cinsel ilişki ardında oluşan kanamalar, kötü kokulu akıntı, et suyu kıvamında akıntı, genital kaşıntı ve yanma gibi yaygın şekilde görülen belirtilerle kendini ele verebilir.

Prof. Dr. Ateş KARATEKE

 

İstanbul’da HPV virüsü, genital siğil, İstanbul rahim ağzı kanseri tedavisi için; PAP SMEAR Testi ve İstanbul’da Kolposkopik muayene için Prof. Dr. Ateş KARATEKE ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize ulaşın!